30 kwietnia 2021 r. odbyły się w Krakowie uroczystości upamiętniające.
O godz. 16:00 złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą miejsca martyrologii Polaków znajdującą się pod Dębem Wolności przed Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wielu Profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w akcji pacyfikacyjnej Sonderaktion Krakau przeprowadzonej przez Niemców 6 listopada 1939 roku w Krakowie zostało wywiezionych do niemieckich obozów koncentracyjnych.
Wśród osób uczestniczących byli m. in.: prorektor UJ prof. Piotr Jedynak, dziekan Wydziału Historii Stanisław Sroka, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Włodzimierz Bernacki, Wojewoda Małopolski – Łukasz Kmita, dyrektor krakowskiego IPN – prof. Filip Musiał, ppłk Janusz Kamocki „Mamut”, żołnierz AK i więzień polityczny w czasach stalinowskich oraz ppłk Włodzimierz Wowa-Brodecki, przewodniczący środowiska 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Krakowie oraz organizatorzy uroczystości prof. Elżbieta Kuta, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück” i Maciej Krzyżanowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Ne Cedat Academia. Kwiaty złożyła również Natalia Tułasiewicz-Wala, krewna błogosławionej Natalii Tułasiewicz, więźniarki KL Ravensbrück, która zginęła w komorze gazowej 31 marca 1945 r.
O godz. 17:30 została odprawiona msza św. przed Konfesją św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Katedrze na Wawelu w intencji Polek i Polaków, ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Sachsenhausen i Dachau. Eucharystię celebrował Ksiądz Biskup Jan Zając. Homilię wygłosił Ksiądz prof. dr hab. Robert Tyrała, Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W swojej homilii mówił o żyjących Świadkach: „Dziękujemy im za to, że są między nami jak znaki miłości mimo wszystko. Miłości, która wszystko zwycięża. Miłości, która nie ustaje. My zaś żyjący tyle lat po tamtej tragedii męczonych ludzi, na których przeprowadzano medyczne doświadczenia i którym zgotowano piekło trudne do wyobrażenia dziękujemy za to, że pozostali sobą, że ocalili swoją duszę”.
Od roku 2020, 30 kwietnia, w rocznicę wyzwolenia obozów, w intencji ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Sachsenhausen i Dachau odbywają się w Krakowie uroczystości upamiętniające Martyrologię Narodu Polskiego: złożenie kwiatów przy tablicy przed Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, odprawiana jest msza św. w Katedrze na Wawelu. Organizatorami uroczystości są dwa stowarzyszenia: Ne Cedad Academia i Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück, których celem nadrzędnym jest aby pamięć o ofiarach niemieckich obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Sachsenhausen i Dachau, o tych dzielnych Polkach i Polakach była przekazywana następnym pokoleniom, aby echo Ich głosów nigdy nie zamilkło.
Przed rozpoczęciem mszy św. został odczytany wiersz Elżbiety Popowskiej de domo Plater-Zyberk, która była więźniarką niemieckich obozów koncentracyjnych: Majdanek, Ravensbrück, obozu zagłady Bergen –Belsen. We wspomnieniach więźniarek była wspaniałym człowiekiem, wielką Polką – patriotką, ale przede wszystkim osobą o głębokiej wierze, pełnej ufności w Opatrzność i Miłosierdzie Boże, czemu dała wyraz w swoich wierszach.
Panno Święta (napisany w Ravensbrück)
Panno Święta co Jasnej bronisz Częstochowy
I w Ostrej świecisz Bramie ! My lud obozowy
Zwracamy się do Ciebie duszą utęsknioną
Królowo Ziemi naszej, bądź naszą Obroną !
Pocieszycielko smutnych, słabych wspomożenie
Nie daj się nam załamać ! Niech jasne promienie
Które z rąk Twych najświętszych światło wokół sieją
Będą nam mocą Wiary, będą nam Nadzieją
Niech w nas ogień gorącej Miłości rozpalą !
Cierpmy cicho, odważnie ! Niechaj się nie żalą
Serca nasze wśród smutków i udręk ogromu …
Zasłużmy cierpliwością na powrót do domu ! ..
Elżbieta Kuta
Informacje i galerie zdjęć na stronach:
https://krakow.tvp.pl/53585573/w-krakowie-upamietniono-ofiary-obozow-koncentracyjnych